SSK 4 Raceweek på Kinnekulle

Den 25-26 juli avgjordes klassiska Raceweek på Kinnekulle. Här kan ni läsa en kort summering från tävlingen.

Alla lopp kan ses i efterhand på SSK-seriens YouTube-kanal.

Renault Junior Cup

Vidar Ottosson vann det första loppet i Renault Junior Cup och behåller nu ledningen i tabellen inför finalen. Loke Jakobsson slutade på andraplats och Joel Lindh på tredjeplats. I det andra loppet gjorde Vidar Ottosson och Joel Lindh upp i toppstriden, men vid en händelse råkade båda köra om Safety Car och fick tidstillägg. Därmed gick segern till Fridh Johansson, som tog sin första seger någonsin i klassen. Linnéa Oscarsson slutade på andraplats och Moa Vestling på tredjeplats. Dessa ungdomar tog också sina första pallplatser i klassen. En spännande avslutning väntar på Kinnekulle 29 augusti.

Starten i Renault Junior Cup.
Vidar Ottosson mot seger i det första loppet.
Fridh Johansson tog sin första seger i juniorklassen.
Prispallen race 1.

SSK Klass 2

Malin Hellman och Elias Vestling hade en bra kamp i SSK Klass 2. I regn var Elias snabbast, men på torrt underlag var Malin snabbast. Under dom båda loppen var det torrt, vilket gynnade Malin. Hon kunde ta en dubbelseger i sin BMW och tog därmed över ledningen i tabellen, då Jacob Jonsson tvingades bryta tävlingen och inte fick med sig några poäng hem från Raceweek. Elias Vestling slutade på dubbla andraplatser och Ingvar Nilsson på dubbla tredjeplatser.

Malin Hellman tog en ny dubbelseger.
Elias Vestling tog dubbla andraplatser.
Ingvar Nilsson tog dubbla tredjeplatser.
Prispallen race 2.

SSK Klass 3

Kjell Frykås tog en dubbelseger i SSK Klass 3C i sin extrema Ford Anglia, en bil som har en gedigen historia i SSK-serien. Sten Jarl tog dubbla andraplatser i sin Porsche 997 och John-Erik Öberg tog dubbla tredjeplatser i BMW M1. Öberg gör för övrigt sin 50:e säsong inom racing i år. Sten Jarl toppar tabellen inför finalen.

Mika Aarnio vann dubbelt i SSK Klass 3A i Mazda MX-5 och Kent-Erik Johansson vann också dubbelt i SSK Klass 3B i Volvo S60.

Starten i SSK Klass 3.
Kjell Frykås tog en dubbelseger i sin extrema Ford Anglia.
John-Erik Öberg kämpade på i sin BMW M1 och tog dubbla tredjeplatser.
Sten Jarl toppar tabellen inför finalen.
Kent-Erik Johansson vann dubbelt i SSK Klass 3B.
Max Aarnio vann dubbelt i SSK Klass 3A.

VolvoCupen

Liam Rikardsen gjorde ett lyckat inhopp i VolvoCupen, så lyckat att det slutade med en dubbelseger i sin Volvo S60. Benno Andreasson kämpade emot bra och hade ledningen vid några tillfällen. Trots detta fick Benno nöja sig med två andraplatser i sin Volvo 262. Benny och Jimmy Pettersson knep var sin tredjeplats i sin Volvo 940.

Starten i VolvoCupen.
Felix Norén sladdade av och fick bryta.
Liam Rikardsen gjorde ett lyckat inhopp och knep en dubbelseger.
Benno Andreasson tog dubbla andraplatser.
Benny och Jimmy Pettersson delade bil och tog var sin tredjeplats.
Prispallen race 2.

Samtliga bilder är tagna utav Bengt-Åce Gustavsson, racefoto.se