Börje Blomén ny SSK-ordförande

Börje Blomén valdes till ny ordförande i Stockholms Sportvagnsklubb på ett kyligt Kinnekulle ring.

Årsmötet i Stockholms Sportvagnsklubb hölls på kallt och blåsigt Kinnekulle ring i samband med testhelgen den 16:e maj 2020. På grund av rådande situationen med covid-19 samlades mötesdeltagarna utomhus på cafeterians altan. Detta var nog med stor sannolikhet det enda årsmöte som hållits utomhus i klubbens historia. Vi hoppas på att det även var det sista.

Nuvarande ordförande Magnus Hasselström valdes till mötesordförande, som då också blev hans sista som ordförande i SSK.

SSK:s årsmöte utomhus på Kinnekulle ring.
Magnus Hasselström höll i SSK:s årsmöte på Kinnekulle ring.
Mötesdeltagarna frös på detta lite ovanliga möte.
Mötesdeltagarna frös på detta lite ovanliga möte.

Börje Blomén som har mångårig erfarenhet som tävlingsledare valdes till klubbens ordförande. Börje fick då äran att ta emot årets tavla från SSK-säsongen 2019 med alla klassegrare i SSK-serien på. Denna fina tavla görs och överlämnas av Bengt-Åce Gustavsson och Hannele Börjemo på Racefoto som också tar alla vackra bilder som publiceras av klubben på hemsidan och våra sociala medier. Besök deras hemsida för beställning av dina bilder. Bengt-Åce har dock pausat företaget nu när inga tävlingar körs, men sänd honom ett mail på bilder du önskar: >>> https://www.racefoto.se/

SSK:s nya ordförande Börje Blomén tar emot tavlan från Bengt-Åce Gustavsson.
SSK:s nya ordförande Börje Blomén tar emot tavlan från Bengt-Åce Gustavsson.

Styrelsen i Stockholms Sportvagnsklubb 2020:

Ordförande: Börje Blomén

Vice Ordförande: Anders Dahlgren

Sekreterare: Eric Emanuelsson

Kassör: Linnea Nilsson

Ledamot: Thomas Nilsson

Ledamot: Tobias Eriksson

Ledamot: Per Oscarsson

Revisor: Hans Hillebrink

Revisorssuppleant: Magnus Hasselström

Valberedning: John Graff, Michael Eriksson