SSK Mästare

Sanna Andreasson – VolvoCupen – SSK-mästare 2021

Sedan 1973 har Stockholms Sportvagnsklubb och SSK-serien korat en mästare för säsongen. Det är en tradition vi är stolta över och vi presenterar här den regerande mästaren och alla tidigare mästare under årens lopp.

Sanna Andreasson från Gråbo skrev in sig i historieböckerna när hon blev den första kvinnliga SSK-mästaren genom tiderna. Hon vann även VolvoCupen totalt 2021.

2019 Michael Haflidasson, VolvoCupen, Volvo 850
2019 Filip bernström, Renault Junior Cup, Renault Clio,
2018 Elliot Sjögren, Renault Junior Cup, Renault Clio,
2017 Joacim Carlsson, SSK Klass 3C, Porsche 968,
2016 Filip Sandström, Renault Junior Cup, Renault Clio,
2015 Tobias Moberg, Renault Junior Cup, Renault Clio,
2014 August Krokström, VolvoCupen, Volvo 855,
2013 Marcus Larsson, VOC Racing, Volvo S40,
2012 Axel Hellsten, VOC Racing, Volvo 850, GKRC Team 13
2011 Richard Hansson, VOC Racing, Volvo 850, SSK 
2010 Richard Hansson, Renault Junior Cup, Renault Clio, SSK
2009 Gustav Rickhamre, Renault Junior Cup, Renault Clio, KAK
2008 Fredric Magnusson, Volvo Original Cup, Volvo S40, Karlskoga MF
2007 Johan Eriksson, Renault Junior Cup, Renault Clio, Karlskoga MF
2006 Niclas Olsson, Volvo Original Cup, Volvo S40, Bohus Racing
2005 Leif Blyberg, Fyndbörsen Cup, Peugeot 205, Karlskoga MF
2004 Leif Blyberg, Fyndbörsen Cup, Peugeot 205, Karlskoga MF
2003 Anders Gustafsson, Fyndbörsen Cup, BMW 323, SMK Östgöta
2002 Lars Sundman, Fyndbörsen Cup, Ford Puma, Örebro RC
2001 Niklas Jogér, Volvo Original Cup, Volvo 242, Borlänge MK
2000 Johan Landegren, Fyndbörsen Cup, Renault Clio, Kolsva MS
1999 Thomas Andersson, Fyndbörsen Cup, Opel Kadett, Hyllinge MS
1998 Anders Manley, Volvo Original Cup, Volvo 242 GT, Fjärås MK
1997 Magnus Karlsson, Yokohama Cup, BMW M3, SSK
1996 Reine Carlsson, Volvo Original Cup, Volvo 242, Göteborgs MF
1995 Ronnie Hermansson, Yokohama Cup, BMW 318, SSK
1994 Roger Ekman, Yokohama Cup, Opel Kadett, MK Vättle
1993 Georg Bakajev, Yokohama Cup, BMW M3, Borås MK
1992 Georg Bakajev, Yokohama Cup, BMW M3, Borås MK
1991 Stefan Pfister, Castrol Cup, Lotus Esprit, SSK
1990 Kenneth Persson, Formel 4, Ralt, Hässleholm MK
1989 Kenneth Persson, Formel 4, Ralt, Hässleholm MK
1988 Gunnar Lundström, Castrol Cup, BMW 700, Umeå AK
1987 Hans Hillebrink, Formel 4, Reynard, Järfälla MK
1986 Per Boström, Formel 4, Ralt RT1, Hässleholms MK
1985 Anders Krohn, Formel 4, Van Diemen, Karlskoga MF
1984 Sven Forslund, Vredestein Cup, Opel Manta, Hyllinge MS
1983 Gert Pettersson, Vredestein Cup, Opel Ascona, Järfälla MK
1982 Gert Pettersson, Vredestein Cup, Opel Ascona, Järfälla MK
1981 Sven Forslund, Vredestein Cup, Opel Kadett, Hyllinge MS
1980 Christer Eriksson, Formel Ford, Van Diemen, Karlskoga MF
1979 Jan Mattsson, Vredestein Cup, Opel Ascona, SSK
1978 Lars Persson, Formel Vee, F Vee RPB, Hyllinge MS
1977 Jan Elleman-jakobsen, Castrol Cup, Volvo 142, Göteborgs MF
1976 Bo Martinsson, Formel Ford (vulco cup), Royale FF, MS Stockholm
1975 Harald Shetelig, Klass S2, Fiat Abarth, Elverum NMK
1974 Erling Carlsson, Klass S1, Lotus Elan, SSK
1973 Hans Edvinsson, Formel Vee, FVee Hansen, Hässleholms MK